خانه / آرشیو صوتی و تصویری مراسمات / تدریس جلد یک ره توشه آیت الله مصباح در حلقات صالحین ‍

تدریس جلد یک ره توشه آیت الله مصباح در حلقات صالحین ‍

تدریس جلد یک ره توشه آیت الله مصباح برای جوانان حلقات صالحین توسط حجة الاسلام نوین
تدریس جلد یک ره توشه آیت الله مصباح برای جوانان حلقات صالحین توسط حجة الاسلام نوین

ره توشه: پندهاى پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) به ابوذر

وزيري، گالينگور، ۳۸۴ صفحه، چاپ اول سال ۱۳۸۴، چاپ ششم سال ۱۳۹۲٫

محور مباحث كتاب، موعظه هاى اخلاقى پيامبر(صلى الله عليه وآله) به ابوذر غفارى است كه در كتب روايى همچون بحارالانوار نقل گرديده است. اين كتاب، حاصل يكى از سلسله درس هاى اخلاق استاد مصباح است كه آقاى كريم سبحانى نگارش آن را (در دو جلد) برعهده داشته است. اين اثر تا كنون چهار بار تجديد چاپ شده كه تيراژ برخى از چاپ هاى آن به ۷۰۰۰ نسخه رسيده است. چاپ آخر ره توشه در سال ۱۳۸۰ به كوشش انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله) انجام پذيرفته است.

جلد اول كتاب حاوى بيست درس اخلاقى با اين عناوين است: كيفيت بندگى و راه رستگارى; لزوم بهره گيرى صحيح از نعمت هاى خداوند; درك صحيح از واقعيت هاى زندگى و استفاده بهينه از عمر; توصيه پيامبر(صلى الله عليه وآله) به استفاده شايسته از توانايى هاى فعلى; نكوهش تحصيل علم براى اهداف دنيوى; عظمت و وسعت حقوق و نعمت هاى خداوند و لزوم توجه به وظايف; بيدارى و هوشيارى مؤمن; همسويى قول و عمل و پاسدارى زبان; ارزش و اهميت نماز و تفاوت درجات بهشتيان; پيشگامان بهشت و منزلت برخى از تكاليف; اهميت و نقش خوف و حزن (در دو جلسه); خردى و كوچكى دنيا و اهميت آخرت نگرى; ستايش آخرت خواهى; زهد و بصيرت در دين و نكوهش دنياطلبى; حكمت و بصيرت و گوشه اى از سيره عملى پيامبر(صلى الله عليه وآله); خطر دوستى مال و مقام و ستايش قناعت و ساده زيستى; آثار گريه براى آخرت; گشادگى قلب مؤمن و تقوامدارى; بزرگ داشت عظمت و جلالت پروردگار; عظمت مقام خداوند در نظر فرشتگان; و توصيف پيامبر از بهشت و جهنم.

جلد دوم نيز حاوى نوزده درس است:

اهميت تفكر و لزوم محافظت در مقابل عوامل غفلت زا; گستره حق و باطل; نمود رفتارى اعتقاد به توحيد افعالى; اهميت محاسبه و سنجش اعمال و شرم از خدا; طريق راه يابى به بهشت و جلوه هاى حياى الهى; نقش دعاى خالص و عمل شايسته; مقام و منزلت بنده خالص نزد خداوند; عظمت عبادت و بندگى و تأثير تكوينى آن; بندگى و عبادت به عنوان بزرگ ترين سرمايه انسان; مقام ذكر; معاشرت سازنده و معيار گزينش دوست و رفيق; زبان وسيله هدايت يا گم راهى; نمودهاى بزرگ داشت و اجلال خداوند; لزوم حفظ زبان و نكوهش آفات آن; جلوه عبادت و جايگاه و نقش مسجد در اسلام; منزلت تقوا و زهد و ورع; بردبارى و مدارا و توكل از ديدگاه پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله); تدبيرات و تقديرات الهى و نقش اعتقاد و باور راستين; شناخت خداوند و نظام حكيمانه او; ملاك ارزشمندى از نظر خداوند متعال.

گفتني است اين کتاب از سال ۱۳۸۶ در قالب مجموعه آثار حضرت استاد با عنوان «مشکات» منتشر شده است.

تدریس جلد یک ره توشه آیت الله مصباح برای جوانان حلقات صالحین توسط حجة الاسلام نوین
تدریس جلد یک ره توشه آیت الله مصباح برای جوانان حلقات صالحین توسط حجة الاسلام نوین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

 مسجد بلاگ  ستادعالي كانون هاي فرهنگی و هنری مساجد كشور جشنواره‌ی بزرگ فرهنگی هنری جوانان مساجد ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور  اداره کل کتابخانه‌های مساجد کشور